Több tízezer tiszavirág rajzását figyelhettük meg a közelmúltban a Körös-Maros Nemzeti Park tájain kanyargó Maroson. A rajzás a folyó makói illetve deszki szakaszán volt a leglátványosabb.
Hajdanán még Európa-szerte általánosan elterjedt volt ez a rovar, azonban manapság már csak a Tisza vízrendszerében találkozhatunk vele nagyobb számban. A tiszavirágok nyár eleji rajzása minden évben az egyik leglátványosabb természeti jelenség, mely általában június első felére esik. Ez idén is így történt.
Az imágók legfeljebb fél napig élnek, szájszervük nincs is, hiszen ez idő alatt táplálkozásra nem fordítanak időt, egyetlen feladatuk a pártalálás, a párzás, így az utódnemzedék biztosítása.
Idén a Maros folyón az előrajzás már június első hetében megtörtént, majd június második hetében már egy egészen látványos, többezres rajzást figyelhettünk meg a folyó makói, illetve deszki szakaszán. Ezután igazán nyugodt, szélcsendes, meleg esték következtek, azonban a rajzás mégis alábbhagyott és csak június 20. környékén tapasztalhattunk igazán tömeges tiszavirágzást, néhány tízezer rovarral. Aztán nagyon gyorsan, szinte teljesen lecsökkent a jelenlétük.
Az idei főrajzásról elmondható, hogy alulmaradt a tavalyi rendkívül tömeges virágzáshoz képest, de így is mindenképpen megkapó látványban volt részük azoknak a természetbarátoknak, akik figyelték a Marost ebben az időszakban – számolt be róla a nemzeti park hétfőn.
Fotó: Balla Tihamér/kmnp.hu